Nauka gry w Squash – Poznaj zasady gry

Wprowadzenie dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę ze squashem.

Squash – poradnik dla początkujących

Squash obecnie cieszy się ogromną popularnością. Ciężko się temu dziwić – jest on powszechnie uznawany za jeden z najzdrowszych sportów na świecie. Jest to idealny sport dla każdego, kto chce zrzucić parę kilo – jedna rozgrywka pozwala spalić nawet 1000 kcal!

Na tym korzyści płynące się nie kończą. Dzięki grze rozwiniesz swoją wydolność, koordynację, oraz tkankę mięśniową, zapewniając swojemu ciału wszechstronny rozwój. Poza tym gra w squasha jest zwyczajnie bardzo przyjemna.

Wszystko pięknie, ale pozostaje jedno pytanie – jak zacząć grę w squasha? Właśnie w tym celu przygotowaliśmy ten poradnik. Czytaj dalej, a dowiesz się, czego dokładnie potrzebujesz do gry w squasha.

Zanim poznasz zasady – przygotuj się!

Istotne jest, aby wejść do gry z odpowiednim przygotowaniem. Zacznijmy od stroju – będziesz potrzebował koszulki, spodenek (ew. spódniczki), skarpetek, oraz butów. Ważne jest, by buty miały jasną podeszwę – rozgrywki odbywają się w hali, a posadzkę łatwo zabrudzić. Przy squashu trzeba się trochę wysilić, dlatego nie zapomnij o wodzie i ręczniku.

No i najważniejsze – rakietki i piłki. Oczywiście, można by się rozpisywać o tym, jak dobrze dobrać rakietę i jakiej marki piłeczki kupować, ale póki przymierzasz się do swojego pierwszego razu i nawet nie wiesz, czy squash jest dla Ciebie, to wystarczy, jak wypożyczysz akcesoria w klubie.

Gdy już masz wszystko, co trzeba, pora zarezerwować kort. W 11punkt squash klub możesz dokonać rezerwacji samodzielnie, lub poprosić o zajęcia z trenerem. Pierwsza rozgrywka z trenerem jest o 50% tańsza – skorzystaj z okazji i poznaj zasady gry z pierwszej ręki! Nasi trenerzy mają odpowiednie kwalifikacje i chętnie posłużą pomocą i dobrą radą. Możesz liczyć na ich dyspozycyjność i przyjazne nastawienie.

Kiedy już zjawisz się o umówionej godzinie, nie powinieneś od razu przystępować do gry. Kilka ćwiczeń rozgrzewających przygotuje Cię dobrze do gry, dzięki czemu unikniesz kontuzji. Rozgrzewka może przybrać wiele form – możesz przebiec się po korcie, porozciągać się, zrobić przysiady – jakiekolwiek ćwiczenia, które Cię rozgrzeją się sprawdzą.

Rakiety do squasha - podstawowy sprzęt dla początkujących style=

Jak w to się gra?

Gra się całkiem prosto. Odbijasz piłkę rakietą w taki sposób, by odbiła się o ścianę, po czym uderza ją przeciwnik. Zgodnie z tą zasadą, nie możemy odbić piłki podanej przez przeciwnika, zanim odbije się ona od ściany. Rozgrywka kończy się w momencie, kiedy jeden z graczy źle odbije piłkę (tj. odbije się ona od podłogi dwukrotnie lub przekroczy linię autu).To, kto pierwszy serwuje piłkę jest całkowicie losowe. Pierwszy gracz serwujący może zdecydować o tym, z której strony serwuje – musi jednak wciąż znajdować się obrębie pola serwisu. Piłka musi odbić się od górnej części ściany – dopiero po tym przeciwnik może odbić piłkę. Od momentu serwisu pola kortu przestają mieć znaczenie, nie licząc oczywiście linii autu.

Jeden mecz squasha toczy się w 2-3 setach, każdy rozgrywany w 11 punktach. W przypadku remisu, tzn. gdy obaj gracze mają po 10 punktów, wygrać można tylko mając przewagę dwóch punktów. Serwuje zawsze gracz, który zdobył ostatni punkt.

 

  Zostaw nam swoje dane, oddzwonimy do Ciebie najszybciej jak to możliwe.  Jak grać, by się nie połamać – zasady bezpieczeństwa

  Choć squash może wyglądać na dość prosty sport, to jednak wiąże się on z pewnym ryzykiem. Szczególnie jest to prawdą w przypadku graczy początkujących, którzy nie wiedzą za dobrze, jak posługiwać się rakietą, co może doprowadzić do poważnych urazów. Trzeba grać ostrożnie i w tym właśnie celu w squashu funkcjonują zasady LET i STROKE. Pierwsza mówi o tym, że w przypadku, gdy utrudniasz przeciwnikowi dojście do piłki, co może stanowić dla Ciebie zagrożenie, to przeciwnik musi zatrzymać grę i rozgrywka zaczyna się od nowa. Jeśli zaś przeszkadzasz na tyle mocno, że nie da się uniknąć zagrożenia, to przeciwnik przerywa grę, a Ty tracisz punkt.

  Kiedy mogę zacząć?

  Im szybciej, tym lepiej! Squash przynosi dużo radości i korzyści, a im więcej masz okazji do ćwiczeń, tym lepiej będzie Ci szło. Zarezerwuj więc kort w 11punkt Squash Klub już dziś i zobacz sam, jak wielką frajdę może sprawić squash.

  Zadzwoń i umów się już dziś na WPROWADZENIE DO SQUASHA!

  REZERWACJA ORAZ NIEZBĘDNE INFORMACJE:

  tel: 606 133 582 lub 618 320 320