Gra w squasha – błędy początkujących (Trener radzi)

Cytując znane powiedzenie – nie od razu Kraków zbudowano. Prawdopodobnie każdy gracz squasha stojąc na korcie po raz pierwszy, popełniał podobne błędy. Niezależnie od tego czy marzy Ci się profesjonalna kariera, czy chcesz grać rekreacyjnie – dobrze jest widzieć progres w swoich umiejętnościach oraz uchronić się od ewentualnych kontuzji. W krótkiej rozmowie z trenerem Adamem Wasikiem mówimy o osobach początkujących w squasha i wartości treningów z profesjonalistą. 

Sprawdź też nasz poradnik dla początkujących graczy w squasha – poznaj sprzęt i zasady.

Jakie są najpopularniejsze błędy w squashu, które obserwujesz na zajęciach i z czego one wynikają? 

Przede wszystkim zły uchwyt, który całkowicie zmienia biomechanikę odbicia. Zły uchwyt rakiety to główna przyczyna takich błędów jak: nakrywanie piłki (zamykanie rakiety), co znacznie utrudnia zagranie do tyłu kortu i jest przyczyną częstego trafiania w blachę, nadmierne napięcie ręki i całego ciała, zła pozycja podczas odbicia. Może to wynikać np. z wcześniejszych doświadczeń z innymi sportami. Niepatrzenie na piłkę i brak umiejętności ustawienia się na korcie (gracze, zamiast poruszać się w stronę środka po odbiciu, stoją i obserwują swoje zagranie) wynika z nieznajomości gry i sportu. Granie piłki za mocno – na pierwszy rzut oka wydaje się, że w uderzenia trzeba wkładać dużo siły, jednak na początku lepsze są zagrania dokładne. Potem możemy dokładać mocy. Złe nawyki motoryczne np. brak koordynacji. Dla niektórych pierwsza lekcja z nowo poznaną osobą jest dosyć stresująca, przez co spinają się ze stresu, co w niczym nie pomaga, a wręcz utrudnia.

Jakie błędy popełniane przez początkujących są najbardziej niebezpieczne w squashu? 

Podzieliłbym te niebezpieczeństwa na dwie grupy: nieprawidłowa technika – odbijanie nadgarstkiem lub samą ręką bez użycia ciała, co może prowadzić do urazów łokcia, nadgarstka lub barku. Druga grupa wynika z braku orientacji i nieumiejętności poruszania się i ustawiania na korcie, co może prowadzić do zderzenia graczy lub wbiegnięcia w ścianę. Oczywiście warto wspomnieć o braku odpowiedniego przygotowania ogólnego, jak i braku rozgrzewki lub wcześniejszych urazów niewynikających z błędów podczas gry. Generalnie jak w wielu podobnych przypadkach – na początku warto grać w squasha pod nadzorem profesjonalisty. Nie wystarczy obejrzeć instruktażowego filmu na YouTube i od razu złapać dobrą technikę, gdyż sami nie widzimy się na korcie. Trener obejrzy sytuację z boku i zauważy, na czym polega np. nieprawidłowa pozycja czy uderzenie oraz powie jak to zmienić.

Dlaczego warto wybrać się na kilka lekcji z trenerem squasha?

Warto wyrobić sobie dobre nawyki na początku gry w squasha, bo potem trudniej jest wyeliminować błędy. Na lekcji z trenerem nauczymy się zarówno podstaw techniki, jak i zasad bezpieczeństwa oraz zachowania na korcie. Możemy zaoszczędzić dużo czasu, który stracilibyśmy na nieefektywną naukę. Trener zwróci uwagę jak przygotować się do gry i da wskazówki co robić poza treningami. 

Na co trener powinien zwrócić uwagę na pierwszym treningu?

Odpowiednie rozgrzanie ciała dostosowane do poziomu podopiecznego. Technika – prawidłowy chwyt rakiety, otwarta rakieta, umiejętność zagrania długiej, wysokiej piłki z prawej i lewej strony, to umiejętności, z którymi powinien wyjść uczeń z pierwszych zajęć. Dodatkowo stopniowo powinny być wprowadzane zasady gry, podstawy taktyczne i jeżeli mamy do czynienia z pojętnym graczem już na pierwszych zajęciach serwis, odbiór i gra na całym korcie, bo każdy przecież po to przychodzi na trening, żeby nauczyć się grać, a nie odbijać piłkę bez celu 

Czym charakteryzuje się dobry trener i jak wybrać trenera squasha?

Dobry trener to osoba doświadczona, umiejąca zademonstrować technikę, ale przede wszystkim cierpliwa. Nie bójmy się pytać o takie rzeczy – gdzie nasz trener squasha się uczył oraz od ilu lat się tym zajmuje. Tak jak w każdej pracy – im dłużej coś robisz, tym większą masz wprawę i poradzisz sobie w większej ilości przypadków niż początkujący. Dobry trener potrafi też podejść do ucznia indywidualnie, wskazać mu co może robić, żeby się poprawiać, zbudować mu komfortowe otoczenie do rozwoju (np. pomoc w doborze sparing-partnerów lub wskazanie zajęć dodatkowych, na które może się udać). Nie zaszkodzi oczywiście wiedza na temat sfer dookoła squashowych jak np. trening fizyczny, podstawy fizjologii i odżywiania. Wybór dobrego trenera to dobra inwestycja naszych pieniędzy i czasu!

O co najczęściej pytają Cię Twoi uczniowie na zajęciach?

Najczęściej chyba słyszę: „Jak odbić tę piłkę spod szyby” haha, „Jak powinien wyglądać dobry, trudny serwis i jak ustawić się do odbioru?”, „Co w sytuacji, gdy przeszkodzimy sobie na korcie, jest sytuacja sporna?” Swoją drogą uważam, że to niesamowite, ile osoby początkujące mają w sobie ciekawości i zapału do nauki. Nieraz bywa tak, że jakieś pytanie zainspiruje mnie to zgłębienia danego tematu. Wzajemnie się od siebie uczymy! Bardzo się cieszę, że tyle osób przychodzi do nas z roku na rok gotowych do regularnych treningów squasha, a potem oboje widzimy efekty naszej wspólnej pracy. Dla obu stron to niezwykle satysfakcjonujące! Każdy z naszych trenerów ma doświadczenie w nauce podstaw squasha – które choć wydają się proste, to są kluczowe dla dalszej gry! Możecie ich lepiej poznać w zakładce “Trenerzy squasha” na stronie 11punktu. Zapraszamy na treningi!

Umów się bezpośrednio z trenerem lub przez recepcję 🙂 Jeśli szukasz sparing partnera, a jesteś początkującym graczem, sprawdź naszą sekcję ze sparingami squasha dla początkujących