Jak wybrać właściwą rakietę do gry w squasha?

Jakość oraz odpowiednie dopasowanie sprzętu może mieć znaczny wpływ na odczucia w trakcie gry. Jednak dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia lub przygotowują się dopiero do pierwszej wizyty na korcie, znalezienie właściwych rozwiązań będzie bardzo skomplikowanym zadaniem. Szczególnie jeżeli w czasie zakupów nie skorzystają ze wsparcia specjalisty lub przynajmniej bardziej zaawansowanego gracza. By ułatwić stawianie pierwszych kroków w tej dyscyplinie, postanowiliśmy wyjaśnić jaka rakieta do squasha dla początkujących sprawdzi się najlepiej.

Dlaczego wybór rakiety ma znaczenie?

Modele przeznaczone dla graczy początkujących różnią się wagą, wielkością oraz balansem od tych dla zawodników o zaawansowanych umiejętnościach, dzięki czemu korzystanie z nich jest po prostu łatwiejsze, a odbijanie piłki nie wymaga tak dużego wysiłku. Wiele osób błędnie zakłada, że zakup sprzętu dla profesjonalistów już na starcie pomoże im w szybszym osiągnięciu dobrych wyników, efekt może być jednak odwrotny – bez wyćwiczonej techniki gra może sprawiać trudność i być po prostu bardziej męcząca, co może zniechęcać do dalszych treningów. Rodzaj rakiety zawsze powinien więc odpowiadać poziomowi naszych umiejętności oraz temu, w jaki sposób gramy.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając rakietę?

  • Waga – Waga rakiety zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Najcięższe i zarazem najtańsze są modele aluminiowe. Sprawdzą się w przypadku osób, które dopiero uczą się gry, ponieważ pozwalają na lepszą kontrolę uderzenia, są też bardzo solidne i wytrzymałe. Z kolei dla graczy średniozaawansowanych i zaawansowanych lepszym wyborem będą rakiety kompozytowe lub wykonane w całości z grafitu – ich lekkość pozwala na szybkie i precyzyjne odbicia.
  • Balans – Balans określa miejsce, w którym znajduje się środek ciężkości rakiety i wpływa na to, jak leży w ręce w czasie gry. Wyróżniamy tu trzy warianty: balans na rączkę, na główkę oraz wyśrodkowany.
  • Główka rakiety – Dla początkujących polecane są modele o większej główce, które ułatwiają odbicie piłeczki i uzyskanie większej siły uderzenia. Na mniejszą i bardziej precyzyjną rakietę warto zdecydować się dopiero po wyćwiczeniu odpowiedniej techniki.

Uwzględnienie powyższych kwestii pozwoli na wybranie optymalnego dla nas wariantu. Kiedy znamy już swoje oczekiwania, możemy porównać dostępne na rynku modele, by znaleźć ten odpowiadający nam pod względem ceny. Lepsze rakiety są oczywiście większym wydatkiem, jednak dzięki wysokiej jakości będą towarzyszyć nam w treningach przed dłuższy czas – wydawanie pieniędzy na tańsze zamienniki nie jest więc w dłuższej perspektywie opłacalne.

Czy musisz kupować własną rakietę przed pierwszym treningiem?

Każdy gracz może mieć nieco inne wymagania względem rakiety do squasha, dlatego na samym początku najlepiej postawić na sprzęt z wypożyczalni. W ten sposób mamy możliwość wypróbowania różnych wariantów i nabrania większej wprawy przed podjęciem decyzji o tym, co sprawdzi się lepiej w naszym przypadku.

W klubie Squash 11Punkt możesz liczyć na świetną atmosferę i fachowe wsparcie, dzięki czemu szybko odnajdziesz się w nowej dyscyplinie. Udostępniamy również możliwość wypożyczenia rakiety do squasha i piłeczki, nie musisz więc przychodzić na trening z własnym sprzętem – wystarczy, że weźmiesz ze sobą odpowiedni strój, pozytywną energię i motywację do treningu, a my pomożemy Ci postawić pierwsze kroki na korcie!