Jakie buty do squasha wybrać?

Squash to dyscyplina sportu, która wymaga od graczy szybkich i dynamicznych ruchów. Stojąc w miejscu, nie będziemy w stanie dosięgnąć piłki ani jej prawidłowo odbić, czynności takie jak podskakiwanie, wypady w boki czy podbieganie w kierunku piłki są więc niezbędne dla utrzymania płynnego przebiegu gry. Wszystko to sprawia, że niezwykle ważna dla zminimalizowania ryzyka upadku i kontuzji staje się kwestia stabilności i wystarczającej przyczepności obuwia do podłoża. Jakie buty do squasha wybrać, by cieszyć się wygodą na korcie?

Na co zwrócić uwagę wybierając buty do squasha?

Wybierając się na pierwszy trening, musimy zabrać ze sobą obuwie sportowe — koniecznie z jasną i niebrudzącą podeszwą! Kiedy jednak po pierwszej wizycie na korcie poczujemy, że jest to sport dla nas i chcemy grać częściej, warto zainwestować w dobrej jakości buty do squasha, które zapewnią nam wystarczający poziom komfortu. Istnieją konkretne wymagania, jakie powinny spełniać takie buty — squash ma swoją własną specyfikę, dlatego rozwiązania pasujące do innych dyscyplin niekoniecznie sprawdzą się tu w dłuższej perspektywie. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

  • Amortyzacja: Sposób poruszania się charakterystyczny dla gry w squasha jest szczególnie obciążający dla stawów, a siła uderzenia stopy o podłoże w czasie wypadów i podskoków może wywoływać uczucie dyskomfortu lub nawet ból bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dobre buty do squasha powinny zapewniać więc dobrą amortyzację.
  • Elastyczność:Na korcie przydadzą się buty o elastycznej konstrukcji, która umożliwi swobodne ułożenie stopy nawet przy szybkich ruchach.
  • Wentylacja: Naturalnym skutkiem aktywności fizycznej jest pocenie się, wiele osób zapomina jednak, że dotyczy to również stóp. Właśnie dlatego istotne jest korzystanie w czasie treningu z obuwia z przewiewnych materiałów lub zaprojektowanych w sposób uwzględniający odpowiedni poziom wentylacji. To prosty sposób na uniknięcie nieprzyjemnego uczucia przemoczonych stóp, a także bakterii, których rozwojowi sprzyja wilgoć.
  • Wytrzymałość: To cecha, która jest istotna dla każdego rodzaju obuwia sportowego, niezależnie czy jest to nordic walking, czy squash. Buty powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i solidnie zbudowane, tak by bez trudu znosiły poziom obciążenia typowy dla wymagającego treningu. Dzięki temu nie będziemy musieli co kilka miesięcy wydawać pieniędzy na nową parę.
  • Wygoda: Buty do squasha powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też wygodne. Musimy pamiętać, że mimo wysiłku, jakiego od nas wymaga, trening powinien być przede wszystkim przyjemnością, nie udręką — a właśnie w to może zamienić się, jeżeli będziemy odczuwać dyskomfort dosłownie na każdym kroku. Warto więc wybrać się do sklepu osobiście i przymierzyć buty przed zakupem, by mieć pewność ich dobrego dopasowania.
  • Dopasowanie: Jeśli jednak mowa o dopasowaniu, należy mieć na uwadze również fakt, że jest to kwestia istotna nie tylko pod kątem wygody, ale też bezpieczeństwa. Buty powinny dobrze przylegać do stopy i zapewniać dobre podparcie, co sprawi, że stopa będzie stabilna, a my znacznie zmniejszymy ryzyko kontuzji.
  • Podeszwa: W przypadku butów do squasha podeszwa jest jednym z najistotniejszych elementów ich konstrukcji. Dlaczego? Ponieważ specyfika kortów do squasha sprawia, że potrzebujemy butów z jasną, niebrudzącą podeszwą, która nie będzie zostawiać śladów na podłodze.

Mając już w rękach, a raczej na stopach, odpowiednie obuwie, można śmiało rozpoczynać swoją przygodę ze squashem. Wielu początkujących graczy czuje się jednak w tym momencie nieswojo, obawiając się, że brak techniki czy nieznajomość wszystkich zasadach będzie dla nich przeszkodą. Wcale nie musi tak być! Wystarczy swoje pierwsze kroki skierować do klubu squasha 11Punkt, który udostępnia korty, ale też bogatą ofertę zajęć jak: squash dla początkujących czy squash dla dzieci w Poznaniu. Pomoc możemy zaoferować także w dobraniu właściwego obuwia — w naszym klubie przymierzysz pełną rozmiarówkę butów marki Babolat!