Piłka do squasha – jaką wybrać? Rodzaje i ich oznaczenia

Friends Club

Odpowiednie wyposażenie jest niezbędne do czerpania maksymalnej satysfakcji z gry w squasha, a jednym z jego najistotniejszych elementów jest piłka. Wśród osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą dyscypliną spotkać można się z problemami ze zrozumieniem różnic istniejącymi pomiędzy poszczególnymi rodzajami piłek oraz ich wpływem na dynamikę i komfort gry. Jest to jednak kwestia, której warto poświęcić nieco więcej uwagi, zamiast po prostu zdecydować się na wybranie pierwszej z brzegu piłki — squash będzie dużo przyjemniejszą aktywnością jeśli zaopatrzymy się w rakietę i piłkę dopasowaną do naszego poziomu umiejętności. Jakie są dostępne możliwości? Która z nich sprawdzi się w czasie pierwszych treningów, a które będą odpowiednie w przypadku bardziej zaawansowanych graczy?

Dlaczego wybór piłki do squasha ma znaczenie?

Piłeczki różnią się przede wszystkim szybkością i wysokością odbicia. Każdy rodzaj pasuje więc do innego stylu gry — inna piłka sprawdzi się w czasie dynamicznej gry, a czego innego szukają osoby, które dopiero zaczynają treningi i potrzebują rozwiązań, które pozwolą im wypracować dobre nawyki i wyćwiczyć odpowiednią technikę gry. Zbyt wolna lub zbyt szybka piłeczka do squasha może więc w znaczny sposób wpłynąć na jakość odbicia i obniżyć radość z gry.

Warto więc obiektywnie ocenić poziom swoich umiejętności i na tej podstawie wybrać właściwy dla siebie rodzaj piłki. O pomoc w jej doborze możemy zapytać też trenera, jeżeli zdecydujemy się na lekcje indywidualne dla początkujących lub obsługę w sklepie z wyposażeniem do squasha czy w wypożyczalni sprzętu na korcie.

Rodzaje piłek do squasha – jak są oznaczane?

Rozróżnienie różnych typów piłek do squasha ułatwiają umieszczane na nich oznaczenia, czyli kolorowe kropki. Poszczególni producenci mogą oznaczać piłki w nieco inny sposób i oferować więcej wariantów, ogólnie przyjmuje się jednak podział na cztery rodzaje z następującymi symbolami:

  • Dwie żółte kropki:Piłka najwolniejsza o najniższym odbiciu, która wymaga od graczy wysokiego poziomu zaawansowania.
  • Jedna żółta kropka:Piłka wolna z niskim odbiciem jednak mniej wymagająca niż model posiadający dwie kropki.
  • Jedna czerwona kropka:To rodzaj piłki do treningu squasha. Charakteryzuje się wysokim odbiciem i średnią szybkością.
  • Jedna niebieska kropka: Niebieskie oznaczenie, czasem również brak oznaczenia, wskazuje piłkę o szybkim i wysokim odbiciu. 

Piłka z symbolem dwóch żółtych kropek wybierana jest przede wszystkim przez profesjonalistów i zaawansowanych graczy. Zaleca się sięganie po nią wtedy, gdy potrafimy już regularnie odbijać piłkę po odbiciu od szyby i utrzymać ją w odpowiedniej temperaturze poprzez długie wymiany, mniejsze przerwy i mocne odbicia (dopiero dobrze rozgrzana uzyskuje optymalne parametry do odbicia). Ten wariant wykorzystywany jest w czasie turniejów i meczów ligowych — oficjalną piłką PSA (zawodowego squasha) jest piłka Dunlop Pro (dwie żółte kropki), a w przypadku kortów szklanych (eventowych) jest to piłka Dunlop Pro Biała (jedna żółta kropka). Różnica wynika z tego, że na kortach szklanych piłka odbija się w specyficzny sposób i dolna blacha (tin) obniżona jest do 43 cm, zamiast standardowych 48 cm. Po pozostałe modele piłek sięgać mogą już gracze początkujący.

Przygotowanie i wymiana piłeczki do squasha – co warto wiedzieć?

W czasie gry piłeczka narażona jest na ciągłe obciążenia, konieczne będzie więc regularne sprawdzanie jej stanu i wymiana na nową, gdy zauważymy spadek jej jakości. To istotne, ponieważ w przeciwnym razie zmianie ulec mogą jej parametry, co odbije się na wrażeniach z gry. Po każdym treningu warto też przetrzeć piłeczkę, by utrzymać jej czystość, a tym samym również czystość kortu. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, by za każdym razem odpowiednio rozgrzać piłki przed rozpoczęciem gry — ma to na celu zapewnienie ich optymalnych parametrów.

Jakich przygotowań do pierwszego treningu wymaga od nas squash? Piłki, rakiety, strój — o to wszystko należy zadbać na start. Nie oznacza to jednak, że musimy inwestować w pełne wyposażenie jeszcze przed pierwszą wizytą na korcie, na samym początku potrzebny sprzęt najlepiej wypożyczyć. Dzięki temu będziemy mieć możliwość wypróbowania różnych opcji i dobrania rozwiązań odpowiednich do naszego stylu gry. Możliwość wypożyczenia rakiet i piłek dostępna jest również w klubie squasha 11Punkt. Z nami opanujesz podstawy i poznasz satysfakcję, jaką może dać squash – zasady i techniki gry możesz poznać w czasie zajęć dla początkujących, a odwiedzając nas ze znajomymi, aktywnie spędzisz czas w świetnej atmosferze!