Przewodnik po squashowej rywalizacji

Jak zacząć?

Na początku regularnego grania w squasha nie mamy za dużo kontaktu z innymi zawodnikami. Gra z jednym sparing-partnerem lub trenerem squasha to świetny sposób na naukę gry oraz poznanie zasad squasha, nie daje nam jednak obrazu tego, jak wiele graczy gra zupełnie inaczej niż my – innymi słowy nie jesteśmy przyzwyczajeni do odmiennego stylu gry. Bardzo trudno byłoby nam od razu wygrywać mecze na turniejach bez wcześniejszego poznania, jak na korcie zachowują się inni. Dobrym przygotowaniem jest zatem branie udziału w sparingach organizowanych przez klub. Klub squasha 11punkt w Poznaniu w poniedziałki oraz piątki od 17:00 do 19:00 zaprasza na sparingi squasha dla początkujących! Dopiero po opanowaniu tego etapu przychodzi moment na grę w turniejach!

Licencja

Na stronie Polskiego Związku Squasha (PZSQ) możemy złożyć wniosek o wyrobienie licencji zawodniczej. Jest to jednorazowo i bezpłatnie wydawana licencja gracza, która pozwala na rejestrację w turniejach pod patronatem PZSQ. Gracz otrzymuje tym samym własny numer licencji oraz pojawia się na odpowiednich dla wieku i płci listach rankingowych.

Rankingi PZSQ

Wyróżniamy dwa rodzaje rankingów:

  • seniorskie: kategorie OPEN i DAMSKI,
  • juniorskie (do 19 roku życia): kategorie U11, U13, U15, U17, U19 w rankingach OPEN (np. OU15, czyli ogólny poniżej 15 roku życia) i GIRLS (np. GU17, czyli dziewczęta poniżej 17 roku życia).

Zawodniczki również pojawiają się w rankingach kategorii OPEN, jednak listy te są zdominowane przez mężczyzn. Każdy gracz może być na kilku listach rankingowych, jeśli tylko się do nich kwalifikuje. Przykładowo 18-letnia zawodniczka może pojawić się w rankingach OU19, GU19, OPEN oraz DAMSKI.

Za udział w turnieju pod patronatem PZSQ gracz otrzymuje punkty – ich ilość zależna jest od zajętego miejsca oraz poziomu turnieju (o nich za chwilę). https://polskisquash.pl/regulaminy-i-przepisy/regulaminy-indywidualne/ – w załączniku nr 9 oraz 9a znajduje się tabela z punktami przyznawanymi za każde miejsce w turniejach.

Do sumy punktów, która decyduje o miejscu w rankingu zalicza się 8 najlepszych wyników w przeciągu ostatnich 12 miesięcy oraz punkty z meczów drużynowych Polskiej Ligi Squasha (2 mecze z kolejek regionalnych i jeden z finałów Drużynowych Mistrzostw Polski).

Turnieje PZSQ

Turnieje są podzielone na kategorie A, B i C oraz klasy w obrębie tych kategorii w zależności od poziomu trudności turnieju, który określany jest przez zawodników, dla których jest on dedykowany. Im trudniejszy turniej, tym bardziej prestiżowe będzie jego wygranie i tym atrakcyjniejsze będą nagrody – od dużej ilości punktów do rankingu, przez vouchery na usługi lub treningi wykonywane w klubie, po nagrody rzeczowe i pieniężne.

TURNIEJ C – dla graczy początkujących

ilość graczy: nieograniczona

maksymalna ilość punktów do zdobycia: 100-120

TURNIEJ B – dla graczy (średnio)zaawansowanych

ilość graczy: nieograniczona

maksymalna ilość punktów do zdobycia: 140-365 (w zależności od klasy turnieju)

  • turnieje B dzielimy na 6 klas (B0, B1, B2, B3, B4, B5), im wyższe są pozycje rankingowe uczestników turnieju, tym wyższa jego klasa (domyślnie poziom trudności)

TURNIEJ A – zarezerwowane dla najlepszych graczy w rankingu, organizowane raz w miesiącu w trakcie sezonu (wrzesień-maj)

ilość graczy: 56

maksymalna ilość punktów do zdobycia: 750

  • eliminacje – 24 osoby z najwyższą pozycją rankingową automatycznie kwalifikowane są do głównego turnieju. Pozostali uczestnicy muszą wziąć udział w eliminacjach, z których 8 osób wejdzie do składu głównego turnieju.

Rozstawienie

Miejsce w rankingu decyduje o naszym “rozstawieniu” na liście turniejowej – im wyższa pozycja, tym wyżej jesteśmy rozstawieni. Rozstawienie to zakładany, prawdopodobny wynik, jaki gracz uzyska w turnieju – często mylny! Ten zabieg służy jednak temu, aby najlepsi gracze z całego turnieju nie spotkali się na meczu w pierwszej lub drugiej rundzie. Przykładowo, jeżeli w turnieju grają osoby z 5,8,11 i 14 miejsca w rankingu, to pierwsza z nich będzie rozstawiona na 1 miejscu, druga na 2, a dwie kolejne na 3/4. Cztery kolejne osoby będą rozstawione na miejscach 5/8 – czyli przewiduje się, że zakończą turniej na miejscach od piątego do ósmego. Następna w kolejności wartość rozstawienia to 9/16, potem 17/32 i 33/64.

Organizatorzy turniejów A oraz IMP mogą przyznawać zawodnikom tzw. “Dzikie Karty” gwarantujące im udział w turnieju niezależnie od miejsca w rankingu.

Mistrzostwa

Indywidualne Mistrzostwa Polski (IMP) – ostatnie wydarzenie w sezonie odbywające się w czerwcu. Uczestniczy w nich 64 graczy z najwyższymi pozycjami w rankingu. Ilość punktów do zdobycia za pierwsze miejsce to 1500. Wyróżniamy IMP Seniorów oraz IMP Juniorów. Jedną z większych różnic pomiędzy turniejami a mistrzostwami jest wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, aby przystąpić do mistrzostw.

Inne turnieje

Nie wszystkie turnieje muszą odbywać się pod patronatem PZSQ! Niekiedy kluby organizują turnieje, do których nie trzeba mieć licencji, ale co za tym idzie – nie dają one żadnych punktów do rankingu.

W naszym klubie 11punkt w Poznaniu cyklicznie odbywają się turnieje C oraz B – serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych graczy do rywalizacji na naszych kortach do squasha!