Walcz jak dziewczyna? Oby z takimi wynikami!

WALCZ JAK DZIEWCZYNA? OBY Z TAKIMI WYNIKAMI!

Mamy w Poznaniu drużynę, która stanowi trzon reprezentacji Polski. I to w nie byle jakim sporcie, bo jednym z najszybciej rozwijających się w kraju. Chodzi o kobiecą drużynę squasha 11punkt Merski Girls Crew. W czerwcu przywiozła srebro z Drużynowych Mistrzostw Polski.

zawodniczka-merski-squash-team

„Fight like a girl” (ang. Walcz jak dziewczyna) – z takim hasłem na koszulkach wystąpiła na Drużynowych Mistrzostwach Polski drużyna 11punkt Merski Girls Crew. Odbywały się one pod koniec czerwca w Krakowie. Dziewczyny faktycznie powalczyły, bo do Poznania wróciły ze srebrem na szyjach. Do finału wdarły się w dramatycznych okolicznościach.

Nasza zawodniczka, Natalia Ryfa przegrywała już z Kariną Tymą 2-0 w setach i 10:4 w wydawałoby się – ostatnim. Jednak odwróciła losy meczu i ostatecznie zwyciężyła 3-2. To zadecydowało o grze w finale – wspomina Kinga Szymaniak, kapitan zespołu. Oprócz tych dwóch pań, w regularnym zespole są jeszcze: Małgorzata Kornowska, Zuzanna Dominiak i Aleksandra Surdziel. W takim składzie panie grają od 2011 roku, kiedy obecna kapitan założyła drużynę. Od dwóch lat, dzięki sponsorowi z poznaniakami gra Czeszka Anna Serme, jedna z czołowych zawodniczek świata i Mistrzyni Czech. Na zawodach bowiem, jedno miejsce zawsze może być przeznaczone dla opłaconego zawodnika z zagranicy.

Po sukcesie w Krakowie, zawodniczki przygotowują się już do Klubowych Mistrzostw Europy w holenderskim Eindhoven. W nagrodę za osiągnięcia, wyjazd dofinansuje Polski Związek Squasha.

Dla nas to wspaniałe wyzwanie i dobre podsumowanie sezonu, całego wakacyjnego trenowania. Przyjadą zawodnicy z Europy, a jako „pierwsze rakiety” (zawodnicy kupieni – przyp. red.) z całego świata. Miło będzie się sprawdzić na takim polu – uważa Szymaniak.

A trenowanie, faktycznie jest wyzwaniem. Panie nie odpuszczają właściwie żadnego dnia. Cztery treningi gry i dwa na siłowni – tak wygląda ich tydzień. Każda przygotowuje się sama, a siły łączą na turniejach.

11punkt-Merski-Girls-CrewMamy średnio od 5 do 10 lat doświadczenia. Zaczynałyśmy w tym samym klubie i tak się poznałyśmy. Sama zaczęłam grać będąc na studiach. Poza tym każda z nas pracuje w korporacji, a później jedzie na trening – zdradza Kinga Szymaniak. I dodaje, że siłą drużyny są relacje w zespole. Co prawda na indywidualnych turniejach, każda z zawodniczek ze sobą rywalizuje. Później nie mają problemu, żeby grać razem.

Kumplujemy się i to odróżnia nas od wielu drużyn. Jest team spirit, podczas gdy większość czołowych drużyn ma zawodniczki które są mieszanką zawodniczek z innych – zauważa Kinga. Wspomina, że podczas mistrzostw w Krakowie, sponsor zorganizował dla drużyny spotkanie integracyjne. Bawiło się na nim 20 osób. Wiele z nich zasiadło na trybunach.

Zainteresowanie squashem jest coraz większe. W Krakowie grałyśmy na przeszklonym korcie i ludzie chętnie kupowali bilety, oglądali nasze zmagania – mówi kapitan zespołu. A Dariusz Filipowski z 11punkt, gdzie trenuje Kinga Szymaniak, dodaje, że zawody w Polsce są coraz bardziej widowiskowe.

Kluby chcą mieć jak najlepszą „pierwszą rakietę”. Mecze tych zawodników są na najwyższym poziomie. To sprzyja popularyzacji dyscypliny – zapewnia Filipowski.

Tym bardziej, że w squasha gra w Polsce coraz więcej osób. Nasi rozmówcy tłumaczą, że choć bariera przed pierwszym razem jest, to odbijania i gry można się nauczyć łatwiej niż podstaw tenisa.

Kinga prowadzi w naszym klubie zajęcia dla pań. Na 32 trenerów w Poznaniu, trenerki są dwie. A niektórzy miewają problemy z przyjściem na zajęcia do osoby przeciwnej płci – podkreśla Filipowski. Jednak cieszy się, że na treningi przychodzą kolejne osoby.

A jeśli można potrenować z Kingą Szymaniak, to trenuje się z reprezentantką Polski. Ogółem, w zespole 11punkt Merski Girls Crew czynne reprezentantki są cztery (trzy seniorki i jedna juniorka). Cała seniorska reprezentacja kobiet liczy… osiem zawodniczek. Fundament jest więc poznański. Pierwsze pełnoprawne zgrupowanie reprezentacji odbyło się w sierpniu.

Tekst: Maciej Łosiak, Wielkopolski Tenis, Squash & Badminton