Najważniejsze korzyści dla zdrowia psychicznego płynące z gry w squasha

Szukasz dyscypliny odpowiedniej dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności? Nudzą Cię powtarzające się ćwiczenia na siłowni i chcesz znaleźć inny sposób na bycie aktywnym w mieście? Odpowiedzią jest trening squasha! To sport oferujący wiele korzyści zdrowotnych, zarówno jeśli chodzi o kondycję fizyczną, jak i zdrowie psychiczne. Squash zyskuje popularność z wielu powodów, ale wyróżnić możemy wśród nich właśnie: małe wymagania przed rozpoczęciem gry oraz to, jak pozytywnie wpływa na samopoczucie graczy, którzy mimo wysiłku treningi opuszczają z uśmiechem.

Dlaczego warto grać w squasha?

Gra w squasha jest bardzo dynamiczna i angażuje wszystkie partie mięśni, dzięki czemu regularne wizyty na korcie pozwalają na widoczną poprawę kondycji fizycznej. Konieczność przewidywania i reagowania na ruchy piłeczki pomaga w ćwiczeniu równowagi i zwinności, a także w wypracowaniu szybszego czasu reakcji — wszystko to przyda się również w codziennym życiu.

Do tego dochodzi jeszcze strategia niezbędna do wygrania rozgrywki — jej stworzenie i wprowadzenie do gry angażuje umysł, wspomagając koncentrację i cierpliwość.

Chociaż często intensywna gra w squasha kojarzy nam się przede wszystkim ze skutecznym sposobem na spalanie kalorii, warto mieć świadomość również tego, że aktywność fizyczna może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

Jakie korzyści dla zdrowia psychicznego oferuje squash?

Redukcja stresu

W dzisiejszych czasach często jesteśmy zabiegani, pędzimy od jednego projektu do drugiego, od spotkania do spotkania, starając się wcisnąć gdzieś pomiędzy codzienne obowiązki i czas dla siebie. Taki tryb życia może być stresujący i męczący, a co za tym idzie — negatywnie wpływać na psychikę.

Tu właśnie z pomocą przychodzi squash. Aktywność fizyczna to skuteczny i zdrowy sposób na rozładowanie negatywnych emocji, a ponieważ gra na korcie wymaga sporego zaangażowania, squash pozwala na redukcję stresu i przynajmniej chwilowe oderwanie się od problemów.

Poprawa samooceny

Squash to sport, którym cieszyć mogą się nie tylko gracze zaawansowani, ale też osoby, które na korcie stawiają dopiero pierwsze kroki. Ogranicza to zjawisko, które możemy nazwać nerwami początkującego, kiedy to czujemy, że nasze umiejętności nie są wystarczające, by w pełni korzystać z możliwości, jakie daje trening — grać możemy zacząć praktycznie od razu, a umiejętności szlifować w praktyce.

Oczywiście nie staniemy się ekspertami po jednej wizycie na korcie, ale regularna gra pozwoli nam obserwować zauważalne postępy, jak poprawa kondycji fizycznej, zwinności, techniki gry. Z czasem odbicia będą wychodzić coraz lepiej, a sama gra będzie dawać coraz większą satysfakcję — świadomość realnych efektów ciężkiej pracy to prosta droga do tego, by poczuć się lepiej we własnym ciele.

Squash wpływa na samopoczucie

Warto pamiętać, że sport i aktywność wspomagają produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że squash nie tylko zapewnia świetny trening dla mięśni całego ciała — nogi pracują tu podczas biegania i skakania, ramiona i nadgarstki podczas ćwiczenia odbić, a wymachy i skręty wymagają zaangażowania mięśni brzucha — ale ma też pozytywny wpływ na nastrój.

Warto też dodać, że squash to świetny sposób na wspólne treningi ze znajomymi, a także okazja do poznawania nowych osób, co również może skutkować lepszym samopoczuciem.

Podsumowując: Squash to nie tylko doskonała zabawa i wymagający trening dobry dla zdrowia, ale też sposób na poprawę nastroju.

Chcesz zacząć swoją przygodę ze squashem?

Nasze argumenty przekonały Cię, by spróbować swoich sił na korcie? Zapraszamy do 11Punkt – klubu squasha w Poznaniu. Zapewniamy świetne warunki do gry, przyjemną atmosferę, a do tego oferujemy zajęcia na różnym poziomie zaawansowania. Nie martw się, jeśli squash to dla Ciebie nowość — z nami szybko opanujesz podstawy, a jeśli potrzebujesz rakiety i piłeczki — możesz wypożyczyć je na miejscu.