Wywiad z Kamilem Dominiakiem – trenerem Europejskiej Federacji Squasha Level 3

trener squash Kamil Dominiak udziela wywiadu

Trener Europejskiej Federacji Squasha - Kamil DominiakJest Pan bardzo utytułowanym zawodnikiem i trenerem. Jak Pana zdaniem na tle rówieśników z innych krajów wypadają Pana podopieczni?

Dotychczas najwyżej notowanym zawodnikiem jest Piotr Hemmerling na miejscu 3 w rankingu U15 ESF. Nasi zawodnicy radzą sobie naprawdę dobrze na turniejach rangi europejskiej. Podczas ostatniego startu na Polish Junior Open juniorzy zajmowali wysokie pozycje także medalowe. Przede wszystkim potrzeba nam doświadczenia czyli większej ilości startów na zawodach międzynarodowych.

 

11punkt squash klub od lat jest mocnym ośrodkiem w Polsce. Kto z krajowej czołówki trenuje przy Góreckiej w Poznaniu?

11punkt, a wcześniej Mysquash, to prawdziwa kuźnia talentów na skalę krajową. To tu trenują na co dzień zawodniczki i zawodnicy Kadry Polski seniorów Małgosia Kornowska, Kinga Szymaniak, Piotr Hemmerling oraz kadry Polski juniorów, a także zawodnicy wysoko notowani w rankingach juniorskich PFS Ola Tomczyk, Dominika Lubińska, Ola Surdziel, Natasza Grzechowiak, Bartek Stein, Maciek Forreiter, Mateusz Szabelski, Tytus Felbór, Wojtek Dobrzyński, Natasza Grzechowiak, Kuba Solawa. To w 11punkcie swoją karierę rozpoczęli Łukasz Stachowski – mistrz Polski seniorów 2017 oraz Adam Pełczyński wicemistrz Polski seniorów 2017, a także Natalia Ryfa wicemistrzyni Polski seniorek 2016. Na co dzień można spotkać na kortach 11punktu także najlepszych zawodników zagranicznych, takich jak Chris Shinnie i Domagoj Spoliar odbywających tutaj swoje treningi i sparingi. Nie można również zapominać o dużej ilości zawodników klubowych reprezentujących bardzo wysoki poziom.

Jak Pana zdaniem wygląda rozwój squasha w Polsce? Czy nadal jest tak dynamiczny jak kilka lat temu?

Wywiad z trenerem squasha - Kamilem DominiakiemZdecydowanie tak. Kortów oraz graczy przybywa, następuje profesjonalizacja squasha w Polsce. Poziom zawodowców oraz amatorów jest coraz wyższy, co stawia przed klubami oraz Polskim Związkiem Squasha coraz większe wyzwania, aby sprostać wymaganiom stawianym przez klientów, którzy wymagają coraz lepiej wyszkolonych trenerów, czy coraz wyższego poziomu organizowanych wydarzeń oraz ich różnorodności, a także klubowej atmosfery. To wszystko można znaleźć w 11punkt squash klub.

Jak rozpoczęła się Pana przygoda ze squashem?

Na kort zabrała mnie pierwszy raz moja ówczesna dziewczyna Weronika, której rodzice prowadzili wtedy jeden z pierwszych klubów squashowych w Polsce „Sinus”, a ona sama była czołową zawodniczką w Polsce.

Początki to sporadyczna gra dla czystej przyjemności. Po około roku zacząłem grać i trenować z lepszymi zawodnikami oraz rozpocząłem pierwsze starty w turniejach. Pierwsze zawody to był turniej „Ciszewski Cup” w 2002 roku i od tamtych zawodów koszulkę mam do dziś .

Najważniejsze pana sukcesy?

Pierwszym największym sukcesem było dostanie się do kadry Polski od 2007 r., co dało mi możliwość trenowania z najlepszymi zawodnikami w kraju pod okiem zagranicznych trenerów oraz uczestniczenie w międzynarodowych zawodach obok czołowych zawodników na świecie. W 2011 osiągnąłem swój najwyższy ranking PFS 02. Z Drużyną Kahuny zdobyliśmy od 2011 roku cztery złote i dwa srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski. W 2012 roku wraz z reprezentacją Polski zdobyliśmy srebrny medal na Drużynowych Mistrzostwach Europy 3 dywizji, co dało nam pierwszy historyczny awans do drugiej dywizji. Dzisiaj moje sukcesy to sukcesy zawodników, z którymi pracuję: w zeszłym roku wicemistrzostwo Polski zdobył Adam Pełczyński, z którym współpracowałem przez ostatnie cztery lata. Kinga Szymaniak Małgosia Kornowska i Ola Surdziel zdobyły brązowy medal DMP 2017. Piotr Hemmerling zdobył złoty medal IMP 2014, 2015, 2016 oraz zajął trzecią pozycję w rankingu ESF U15. Dominiak Lubińska oraz Ola Surdziel to również złote medalistki IMP juniorów, Maciek Forreiter srebrny medalista IMP juniorów 2016.

Posiada Pan certyfikat ESF Level 3. To najwyższy stopień trenerski w Europie. Jakie kolejne cele stawia Pan przed sobą w podwyższaniu swoich kwalifikacji?

Trener Squash - Kamil DominiakPodwyższanie swoich kwalifikacji to codzienne zbieranie doświadczenia, literatura, czy kontakty z innymi trenerami lub zawodnikami, nie tylko związanymi ze squashem. Minimum raz do roku uczestniczę w konwencjach trenerskich dotyczących różnych aspektów sportowych: mam tu na myśli zarówno samego squasha, jak i dyscypliny uzupełniające, takie jak przygotowanie motoryczne, psychologię sportową, etc.

Tekst: Maciej Łosiak, Wielkopolski Tenis Squash & badminton